Ovaj sajt koristi kolačiće radi poboljšanja korisničkog iskustva. Korišćenjem naših veb-stranica potvrđujete da ste prihvatili korišćenje kolačića. OK

Istorija

 

Istorija

palazzoitaliamanja1Institut je osnovan 1940. godine. Nakon dugog perioda prekida prisustva italijanske kulture u glavnom gradu Jugoslavije, koji su uzrokovali ratni i posleratni dogadjaji, Italijanski instiut za kulturu je ponovo počeo sa radom 1965. godine zauzimajući u prvo vreme prostorije u centru grada (Obilićev venac). Godine 1972. preseljava se u Njegoševu 47 u zgradu koja je izgrađena 1920, u centralnoj zoni Beograda. Institut je zauzimao I i II sprat zgrade. Od januara 2006. godine nalazi se u privremenom sedištu u ulici Krunska 9 u iščekivanju preseljenja u novo sedište "Palazzo Italia". Od 1. jula 2006. godine Italijanski institut za kulturu u Beogradu ima novo sedište, nazvano Palazzo Italia, nekadašnja zgrada Ambasade Albanije, smeštena u centralnoj ulici Kneza Miloša 56.

palazzinamanje1Dosadašnji direktori i zamenici u Italijanskom Institutu za
kulturu u Beogradu:

Mario Sintich, direktor, 1966-1969.
Giovanni Gonnet, direktor, 1969-1971.
Elsa Gerlini, direktor, 1971-1982.
Carla Burri, direktor, 1982-1986.
Andrea Tossi, direktor, 1986-1993.
Giorgio Mattioli, zamenik direktora, 1993-1996.
Nadležnost Ambasade Italije u Beogradu (Ambasador Francesco Bascone), 1996-1997.
Giorgio Guerrini, direktor, 1997-2001.
Nadležnost Ambasade Italije u Beogradu (Ambasador Giovanni Caracciolo), januar/ jul 2001.
Rosino Risidirektor, 2001-2004.
Alessandra Taliani, zamenik direktora, avgust 2004.
Giorgio Salerno, direktor, 2004-2006.
Alessandra Bertini Malgarini, direktor, 2006-2009.
Angelo Piero Cappellozamenik direktora, maj-avgust 2009.
Maria Mazza, direktor, septembar 2009- 17. oktobar 2011.
Gianfranco Renda, zamenik direktora, 18. oktobar -30. novembar 2011.
Sira Miori, direktor i koordinator područja, 1. decembar 2011 - 31. decembar 2014.
Nadležnost Ambasade Italije u Beogradu (Ambasador Giuseppe Manzo), 1. januar 2015.
Davide Skalmani,direktor i koordinator područja, 20. jul 2015 - 29. septembar 2019.





36